Zapobieganie VKH UDS u Akit

Zapobieganie chorobie VKH UDS

Na dzień dzisiejszy  nie można stwierdzić na podstawie badań ze 100% pewnością, które ze zwierząt hodowlanych są/będą chorobą obciążone (nosiciele), a które nie. Dopiero, gdy dojdzie do manifestacji VKH u psa, wiadomo iż należy:

  • z całą stanowczością wyeliminować z hodowli (dalszego rozmnażania) jego samego
  • oboje jego rodziców
  • jak również całkowicie ich potomstwo ze wszystkich poprzednich i aktualnych miotów

Istnieje mianowicie duże prawdopodobieństwo, że większość tych zwierząt jest/będzie nosicielami VKH lub zachoruje co doprowadzi do dalszego rozprzestrzeniania się choroby, a co za tym idzie cierpienia wielu zwierząt i niszczenia rasy.

560617 367895329924265 1790667525 N
295082 384427008271097 1159260070 N
11391193 864445203602606 352457361421642538 N
12605568 1550612575253387 6797461323229997688 O

Apel do właścicieli chorych Akit

Hodowcy i właściciele akit powinni mieć świadomość iż jedynie jawne oraz rzetelne informacje o liniach genetycznych z jakich pochodzą chore psy, o tym jak wygląda pies chory na VKH/SA, są skutecznym narzędziem w walce z rozprzestrzenianiem się VKH/SA w obrębie całej rasy.

Dlatego prosimy właścicieli ZDIAGNOZOWANYCH pozytywnie w kierunku VKH psów do zgłaszania ich do nas (Kontakt podany na stronie startowej) w celu umieszczenia ich na stronie. To istotne źródło informacji zarówno dla przyszłych właścicieli akit jak i hodowców. Im więcej przypadków zostanie ujawnionych i opisanych, tym skuteczniej możemy zapobiegać rozprzestrzenianiu się choroby wiedząc jakich kryć unikać, lub z jakich skojarzeń zakup szczeniaka może być ryzykowny.

O otwartych bazach danych na temat zdrowia akit

Amerykański genetyk Dr George A. Padgett w swojej ostatniej książce "Kontrolowanie chorób genetycznych u psów" (Control of Canine Genetic Diseases) twierdził z pełną stanowczością, że "potrzeba przestać szeptać o chorobach i plotkować o wadach, i zamiast tego stworzyć solidny program, który pozwoli nam na rzetelną selekcję w hodowli psów rasowych aby unikać poważnych defektów zdrowotnych".

Dr Padgett - DVM (Doctor of Veterinary Medicine) oraz profesor patologii w Michigan State University, naukowiec i wykładowca w temacie chorób genetycznych u psów - już 20 lat temu propagował potrzebę tworzenia otwartych baz danych z informacją o chorych i zdrowych osobnikach, jako zasadniczy krok w dążeniu do poprawy zdrowotności rasy. Dr Padgett był jednym z założycieli Genetic Disease Center, które to centrum jest rodzajem archiwum.

W rzeczywistości bardzo niewiele linii hodowlanych nie ma problemów, a kiedy schorzenie ma podłoże genetyczne lub nie potrafimy określić modelu dziedziczenia, jedynym wyjściem jest ujawnianie informacji.

Dr Padgett podkreśla w swej książce: "Jeśli chcemy mieć jakikolwiek wpływ na kontrolowanie chorób genetycznych u psów, musimy zrozumieć, że etyczne podejście jest oparte na jasności, otwartości i uczciwości.” Pierwszym źródłem informacji dla hodowcy, z którego może dowiedzieć się z jakimi problemami będzie miał do czynienia, jest baza danych na temat zdrowia rasy. W oparciu o takie dane można analizować rodowody i drogi dziedziczenia się schorzeń. Aby było to możliwe potrzeba współpracy wszystkich miłośników danej rasy.

Potrzeba całkowicie uczciwych i otwartych hodowców i właścicieli, ludzi skłonnych przyznać, iż utracili psa z powodu choroby genetycznej i opublikować szczegóły dla dobra rasy w dalszej przyszłości. Powinno być zaakcentowane i zaakceptowane przez wszystkich, że problem ten jest faktem biologicznym i nie uwłacza im ani ich inwentarzowi. Hodowcy publikujący tego rodzaju informacje są znacznie bardziej moralni i etyczni niż ci, którzy ukrywają prawdę po to, by sprzedać szczenięta lub dokonywać kryć.

Kontakt do nas

Jeśli potrzebujesz skontaktować się z nami, możesz wysłać nam wiadomość za pośrednictwem naszego Facebook'a
Posiadamy również maila: akita.sa.vkh@protonmail.com

Za naszym pośrednictwem możesz się również skontaktować z właścicielami psów, którzy zamieścili na tej stronie historie swoich psów chorych na SA i VKH. Jeśli chcesz się podzielić swoimi doświadczeniami również prosimy o napisanie do nas wiadomości.