Otwarte bazy chorób akit

O otwartych bazach danych o zdrowiu rasy

Amerykański genetyk Dr George A. Padgett w swojej ostatniej książce "Kontrolowanie chorób genetycznych u psów" (Control of Canine Genetic Diseases) twierdził z pełną stanowczością, że "potrzeba przestać szeptać o chorobach i plotkować o wadach, i zamiast tego stworzyć solidny program, który pozwoli nam na rzetelną selekcję w hodowli psów rasowych aby unikać poważnych defektów zdrowotnych".

Dr Padgett - DVM (Doctor of Veterinary Medicine) oraz profesor patologii w Michigan State University, naukowiec i wykładowca w temacie chorób genetycznych u psów - już 20 lat temu propagował potrzebę tworzenia otwartych baz danych z informacją o chorych i zdrowych osobnikach, jako zasadniczy krok w dążeniu do poprawy zdrowotności rasy. Dr Padgett był jednym z założycieli Genetic Disease Center, które to centrum jest rodzajem archiwum.

W rzeczywistości bardzo niewiele linii hodowlanych nie ma problemów, a kiedy schorzenie ma podłoże genetyczne lub nie potrafimy określić modelu dziedziczenia, jedynym wyjściem jest ujawnianie informacji.

Dr Padgett podkreśla w swej książce: "Jeśli chcemy mieć jakikolwiek wpływ na kontrolowanie chorób genetycznych u psów, musimy zrozumieć, że etyczne podejście jest oparte na jasności, otwartości i uczciwości.” Pierwszym źródłem informacji dla hodowcy, z którego może dowiedzieć się z jakimi problemami będzie miał do czynienia, jest baza danych na temat zdrowia rasy. W oparciu o takie dane można analizować rodowody i drogi dziedziczenia się schorzeń. Aby było to możliwe potrzeba współpracy wszystkich miłośników danej rasy."

Potrzeba całkowicie uczciwych i otwartych hodowców i właścicieli, ludzi skłonnych przyznać, iż utracili psa z powodu choroby genetycznej i opublikować szczegóły dla dobra rasy w dalszej przyszłości. Powinno być zaakcentowane i zaakceptowane przez wszystkich, że problem ten jest faktem biologicznym i nie uwłacza im ani ich inwentarzowi. Hodowcy publikujący tego rodzaju informacje są znacznie bardziej moralni i etyczni niż ci, którzy ukrywają prawdę po to, by sprzedać szczenięta lub dokonywać kryć.

Dr Padget

Kontakt do nas

Jeśli potrzebujesz skontaktować się z nami, możesz wysłać nam wiadomość za pośrednictwem naszego Facebook'a
Posiadamy również maila: akita.sa.vkh@protonmail.com

Za naszym pośrednictwem możesz się również skontaktować z właścicielami psów, którzy zamieścili na tej stronie historie swoich psów chorych na SA i VKH. Jeśli chcesz się podzielić swoimi doświadczeniami również prosimy o napisanie do nas wiadomości.