Rodowody i linie psów VKH

Mając świadomość iż jedynie jawne oraz rzetelne informacje...

...o liniach genetycznych z jakich pochodzą chore psy, o tym jak wygląda pies chory na VKH, są skutecznym narzędziem w walce z rozprzestrzenianiem się VKH w obrębie całej rasy, zdecydowaliśmy się na stworzenie tej podstrony. Prezentujemy na niej, za zgodą właścicieli psy chore zdiagnozowane pozytywnie w kierunku VKH. Te informacje też są bardzo istotne przy zakupie akity. Bo gdy dojdzie do manifestacji VKH u psa, wiadomo iż należy:

  • CHOREGO PSA całą stanowczością WYELIMINOWAĆ z hodowli (dalszego rozmnażania)
  • RODZICÓW PSA z racji tego że każdy z nich niesie geny choroby najlepiej wyeliminowć z hodowli, a w wypadku dalszego rozmnażania starannie dobrać partnera aby ponownie nie nastąpił zbieg chorych genów (PARTNER RODZICA CHOREGO PSA MUSI MIEĆ SPRAWDZONE LINIE POD WZGLEDEM WYSTĘPOWANIA CHOROBY) aby "rozrzedzać" geny nisące chorobę.
  • POTOMSTWO CHOREGO PSA u którego nie zamanifestwała się choroba (manifestacja choroby może to nastąpić nawet po 5- 6 latach) w wypadku dalszego rozmnażania potomstwa chorych psów starannie dobrać partnera aby nie nastąpił zbieg chorych genów (PARTNER POTOMKA CHOREGO PSA MUSI MIEĆ SPRAWDZONE LINIE POD WZGLEDEM WYSTĘPOWANIA CHOROBY) aby "rozrzedzać" geny nisące chorobę.

Istnieje mianowicie duże prawdopodobieństwo, że większość tych zwierząt jest nosicielami VKH lub zachoruje co doprowadzi do dalszego rozprzestrzeniania się choroby, a co za tym idzie cierpienia wielu zwierząt i niszczenia rasy.

Prosimy właścicieli ZDIAGNOZOWANYCH pozytywnie w kierunku VKH psów do zgłaszania ich do nas w celu umieszczenia na stronie. To istotne źródło informacji zarówno dla przyszłych właścicieli akit jak i hodowców. Im więcej przypadków zostanie ujawnionych i opisanych, tym skuteczniej możemy zapobiegać rozprzestrzenianiu się choroby wiedząc jakich kryć unikać, lub z jakich skojarzeń zakup szczeniaka może być ryzykowny.


OTOKO NO KO Akity z Beskidów

Choroba: VKH
Ojciec: Ikiiki Ninki No Aru Halne Wzgórze
Matka: Kyrei Halne Wzgórze
Rodowod: http://www.akitybaza.freshsite.pl/otokobeskidy.html


Isamashii's First Class Diamond

Choroba: VKH
Ojciec: Kaminari Halne Wzgorze
Matka: Isamashii's Baronessan Bon-Sai
Rodowod: http://www.akitapedigree.com/details.php?id=70394&gens=5


Hibon Na Halne Wzgórze

Choroba: VKH
Ojciec: Bos Kumade
Matka: Momiji Halne Wzgórze
Rodowod: http://www.akitapedigree.com/details.php?id=76048


Akai Hoshi

Choroba: VKH
Ojciec: Yuwaku Halne Wzgórze
Matka: Nagasaki Mago Kakusui Halne Wzgórze
Rodowod: http://www.akitapedigree.com/details.php?id=84917


Odoroki No Tatakai Taki

Choroba: VKH
Ojciec: Masao Go Akogareno
Matka: Vuorenvarman Yllätysvieras
Rodowod: http://www.akitapedigree.com/details.php?id=79872


Mapa polecanych hodowców akit japońskich

Poniżej prezentujemy hodowle gdzie według naszej wiedzy można nabyć zdrowe psy i gdzie hodowcy przywiązują wagę do eliminowania niewłaściwych lini,
oraz w wypadku zaistnienia jakichkolwiek problemów współpracują w pełnym zakresie z nabywcami psów .