Zapobieganie VKH UDS u Akit

Zapobieganie chorobie VKH UDS

Na dzień dzisiejszy  nie można stwierdzić na podstawie badań ze 100% pewnością, które ze zwierząt hodowlanych są/będą chorobą obciążone (nosiciele), a które nie. Dopiero, gdy dojdzie do manifestacji VKH u psa, wiadomo iż należy:

  • CHOREGO PSA całą stanowczością WYELIMINOWAĆ z hodowli (dalszego rozmnażania)
  • RODZICÓW PSA z racji tego że każdy z nich niesie geny choroby najlepiej wyeliminowć z hodowli, a w wypadku dalszego rozmnażania starannie dobrać partnera aby ponownie nie nastąpił zbieg chorych genów (PARTNER RODZICA CHOREGO PSA MUSI MIEĆ SPRAWDZONE LINIE POD WZGLEDEM WYSTĘPOWANIA CHOROBY) aby "rozrzedzać" geny nisące chorobę.
  • POTOMSTWO CHOREGO PSA u którego nie zamanifestwała się choroba (manifestacja choroby może to nastąpić nawet po 5- 6 latach) w wypadku dalszego rozmnażania potomstwa chorych psów starannie dobrać partnera aby nie nastąpił zbieg chorych genów (PARTNER POTOMKA CHOREGO PSA MUSI MIEĆ SPRAWDZONE LINIE POD WZGLEDEM WYSTĘPOWANIA CHOROBY) aby "rozrzedzać" geny nisące chorobę.

Istnieje mianowicie duże prawdopodobieństwo, że większość tych zwierząt jest/będzie nosicielami VKH lub zachoruje co doprowadzi do dalszego rozprzestrzeniania się choroby, a co za tym idzie cierpienia wielu zwierząt i niszczenia rasy.

560617 367895329924265 1790667525 N
295082 384427008271097 1159260070 N
11391193 864445203602606 352457361421642538 N
12605568 1550612575253387 6797461323229997688 O

Apel do właścicieli chorych Akit

Hodowcy i właściciele akit powinni mieć świadomość iż jedynie jawne oraz rzetelne informacje o liniach genetycznych z jakich pochodzą chore psy, o tym jak wygląda pies chory na VKH/SA, są skutecznym narzędziem w walce z rozprzestrzenianiem się VKH/SA w obrębie całej rasy.

Dlatego prosimy właścicieli ZDIAGNOZOWANYCH pozytywnie w kierunku VKH psów do zgłaszania ich do nas (Kontakt podany na stronie startowej) w celu umieszczenia ich na stronie. To istotne źródło informacji zarówno dla przyszłych właścicieli akit jak i hodowców. Im więcej przypadków zostanie ujawnionych i opisanych, tym skuteczniej możemy zapobiegać rozprzestrzenianiu się choroby wiedząc jakich kryć unikać, lub z jakich skojarzeń zakup szczeniaka może być ryzykowny.

O otwartych bazach danych na temat zdrowia akit

Amerykański genetyk Dr George A. Padgett w swojej ostatniej książce "Kontrolowanie chorób genetycznych u psów" (Control of Canine Genetic Diseases) twierdził z pełną stanowczością, że "potrzeba przestać szeptać o chorobach i plotkować o wadach, i zamiast tego stworzyć solidny program, który pozwoli nam na rzetelną selekcję w hodowli psów rasowych aby unikać poważnych defektów zdrowotnych".

Dr Padgett - DVM (Doctor of Veterinary Medicine) oraz profesor patologii w Michigan State University, naukowiec i wykładowca w temacie chorób genetycznych u psów - już 20 lat temu propagował potrzebę tworzenia otwartych baz danych z informacją o chorych i zdrowych osobnikach, jako zasadniczy krok w dążeniu do poprawy zdrowotności rasy. Dr Padgett był jednym z założycieli Genetic Disease Center, które to centrum jest rodzajem archiwum.

W rzeczywistości bardzo niewiele linii hodowlanych nie ma problemów, a kiedy schorzenie ma podłoże genetyczne lub nie potrafimy określić modelu dziedziczenia, jedynym wyjściem jest ujawnianie informacji.

Dr Padgett podkreśla w swej książce: "Jeśli chcemy mieć jakikolwiek wpływ na kontrolowanie chorób genetycznych u psów, musimy zrozumieć, że etyczne podejście jest oparte na jasności, otwartości i uczciwości.” Pierwszym źródłem informacji dla hodowcy, z którego może dowiedzieć się z jakimi problemami będzie miał do czynienia, jest baza danych na temat zdrowia rasy. W oparciu o takie dane można analizować rodowody i drogi dziedziczenia się schorzeń. Aby było to możliwe potrzeba współpracy wszystkich miłośników danej rasy.

Potrzeba całkowicie uczciwych i otwartych hodowców i właścicieli, ludzi skłonnych przyznać, iż utracili psa z powodu choroby genetycznej i opublikować szczegóły dla dobra rasy w dalszej przyszłości. Powinno być zaakcentowane i zaakceptowane przez wszystkich, że problem ten jest faktem biologicznym i nie uwłacza im ani ich inwentarzowi. Hodowcy publikujący tego rodzaju informacje są znacznie bardziej moralni i etyczni niż ci, którzy ukrywają prawdę po to, by sprzedać szczenięta lub dokonywać kryć.

Mapa polecanych hodowców akit japońskich

Poniżej prezentujemy hodowle gdzie według naszej wiedzy można nabyć zdrowe psy i gdzie hodowcy przywiązują wagę do eliminowania niewłaściwych lini,
oraz w wypadku zaistnienia jakichkolwiek problemów współpracują w pełnym zakresie z nabywcami psów .