Jak zrobić olej z dziurawca

Olej z dziurawca

Dziurawiec to bylina pospolicie występująca w Polsce, kwitnie od 20 czerwca do połowy sierpnia. Nazwa dziurawca pochodzi od jaśniejszych plamek w liściach, które dają wrażenie dziurek. Roślina osiąga wysokość około 60 cm, co czyni ją widoczną już z daleka. Jeśli rośnie w terenie niezabudowanym i z dala od drogi warto ją zebrać i zrobić olej dziurawcowy we własnym zakresie.

13585065 1626121994369111 5444832529693113482 o

Olej dziurawcowy działa przeciwzapalnie na skórę, antyseptycznie i gojąco. Przyśpiesza gojenie ran. Niestety zwiększa też wrażliwość na promienie słoneczne, dlatego trzeba zachować odpowiednią ostrożność. Olej z dziurawca polecamy tak akitkom jak i ich właścicielom, gdyż ma on naprawdę bezcenne właściwości lecznicze :)

Dziurawiec stosowany zewnętrznie działa przeciwbakteryjnie i regenerująco i łagodząco w przypadku stłuczeń, urazów i uszkodzeń naskórka. Regeneruje tkanki i przyspiesza gojenie w obrzękach, zasinieniach, oparzeniach. Ma naprawdę wszechstronne dobroczynne, wręcz lecznicze działanie, dlatego polecamy zawsze mieć olej z dziurawca w domowej apteczce.

13576901 1626121964369114 3391291599905062076 o

Olej z dziurawca do terapii Sebadenitis możesz zrobić samodzielnie

Jeżeli świeże rozdrobnione kwiaty dziurawca zalejemy ciepłym olejem (w proporcji 1:1 olej do surowca) słonecznikowym, lnianym, migdałowym, ostropestowym, sojowym, ryżowym lub kukurydzianym – uzyskamy po kilku tygodniach maceracji bardzo cenny wyciąg olejowy, bogaty w hiperycynę, pseudohiperycynę i hiperforynę. Jerszcze przed zamknięciem słoika na wierzch należy wlać trochę spirytusu (50-60 ml) aby uchronić olej przed pleśnieniem. Wyciąg można przecedzić po około 3-4 tygodniach. Gotowy olej przechowywać w zamkniętych naczyniach w ciemnym miejscu.

Prezentujemy dwa filmiki "instruktażowe" zamieszczone przez Fundację "Akity w Potrzebie". Receptura nie jest tajna, a samo wykonanie oleju dziurawcowego nie przysparza kłopotów i nie wymaga znacznych nakładów. Samodzielnie zrobiony olej nie nadszarpnie naszego domowego budżetu, za to jego działanie i uzyskane, widoczne efekty, wynagrodzą wszelki trud przygotowania tego specyfiku :)

Część I - Na tropie dziurawca

Część II - Robimy olej z dziurawca

Kontakt do nas

Jeśli potrzebujesz skontaktować się z nami, możesz wysłać nam wiadomość za pośrednictwem naszego Facebook'a
Posiadamy również maila: akita.sa.vkh@protonmail.com

Za naszym pośrednictwem możesz się również skontaktować z właścicielami psów, którzy zamieścili na tej stronie historie swoich psów chorych na SA i VKH. Jeśli chcesz się podzielić swoimi doświadczeniami również prosimy o napisanie do nas wiadomości.