Sebaceous adenitis / SA - terapia u Akit

Leczenie SA czyli jak skutecznie walczyć z chorobą

Jako, że jest to choroba o podłożu genetycznym, nie można jej wyleczyć. Można natomiast za pomocą terapii skutecznie walczyć z jej objawami, które to powodują zły stan i samopoczucie psa. Terapie są objawowe, czyli łagodzące skutki choroby.

Swoją względną skuteczność potwierdziły dotychczas dwie terapie:

  1. Terapia konwencjonalna, za pomocą np. sterydów oraz antybiotyków
  2. Terapia nacierania olejem z dziurawca.

Konwencjonalną metodę stosuje większość lekarzy weterynarii. Odpowiada ona typowemu leczeniu chorób skórnych u psów. Dlatego nie będziemy tutaj jej omawiać i próbować wkraczać na teren fachowców, którzy z pewnością mogą udzielić cennych porad oraz przeprowadzić prawidłową medykację. Terapia konwencjonalna jest zalecana kiedy w przebiegu choroby dochodzi do zapaleń skóry, zakażeń bakteryjnych i ran.

olejowanieTerapia poprzez nacieranie olejem

Terapia nacierania olejem z dziurawca

Olejowanie jest jedyną skuteczną terapią w Sebadenitis. Terapia ta nie leczy przyczyn, ani następstw choroby, ale w sposób dostateczny niweluje jej skutki, aby pies funkcjonował w ogólnym zdrowiu, dobrej kondycji i komforcie. Terapia olejowa została wymyślona w 1999 roku przez Michaela Rampaka i pierwszy raz zastosowana z powodzeniem na jego akicie Bushi. Od tamtego czasu nie opracowano skuteczniejszego leczenia zachowawczego. Cała historia Bushi'ego TUTAJ

Terapia nacierania emulsją olejową bez większych zapaleń skóry:

  • W celu przygotowania emulsji olejowej należy wziąć 1 litr oleju i pół litra ciepłej wody, a następnie potrząsać, aż olej zemulguje, tzn. oba płyny się połączą tworząc jednolitą, nierozwarstwioną konsystencję olejowego "mleczka". Taka emulsja znacznie dobrze dociera do skóry, a jej aplikacja przypomina wcieranie szamponu w sierść.
  • Psa należy kompletnie natrzeć emulsją z dziurawca, w zależności od ilości sierści. Uwaga! Olej nie może dostać się do uszu i oczu psa!! Olej winien zostać wmasowany w sierść psa, następnie przez ok. dwie godziny winien wsiąkać. Następnie należy psa wykąpać kilkukrotnie w szamponie natłuszczającym.
  • Terapię powtarza się w zależności od stanu psa - początkowo należy to robić kilka razy co 10-14 dni. Następnie przeprowadzać terapię co trzy tygodnie. Po 4-5 terapiach zwiększyć odstęp do czterech tygodni. Jeśli okaże się, że skóra przy czterotygodniowych terapiach jest zbyt sucha, powtarzać olejenie co trzy tygodnie.

Terapia uzupełniająca miejscowa:

  • Większe stwardnienia skóry natrzeć maścią z nagietka dostępną w aptece. Po kilku godzinach stwardnienia te są rozmiękczone. Delikatnie wyczesać stwardnienia z sierści gęstym grzebieniem przeciw pchłom. Zapalone miejsca wielokrotnie smarować tą maścią.

Istotne:

  • Terapia olejowa musi być przeprowadzana przez całe życie psa.
  • Olej z dziurawca zwiększa niezwykle wrażliwość skóry na słońce. Psy, które zostały poddane niniejszej terapii, nie mogą mieć wprost po niej bezpośredniego kontaktu ze słońcem. W przeciwnym razie istnieje niebezpieczeństwo popażenia skóry.

Olej z dziurawca

Podstawą terapii psa z Sebadenitis winno być systematyczne stosowanie oleju z dziurawca, w przypadku ostrych nawrotów choroby wspierane medycyną konwencjonalną. Olej z dziurawca można sporządzić samodzielnie przygotowując niezbędne jego zapasy na cały rok LINK TUTAJ

olej z dziurawca

Należy tutaj wspomnieć o niezwykle istotnym ograniczeniu w stosowaniu tej terapii. Pies, który został świeżo natarty olejem nie może pod żadnym pozorem zostać poddany działaniu promieni słonecznych ponieważ olej z dziurawca bardzo zwiększa wrażliwość skóry na słońce. Grozi to poparzeniem skóry! Dopiero kąpiel w szamponie oraz wytarcie do sucha minimalizuje ryzyko poparzeń.

Niezbędna konsultacja z lekarzem weterynarii

Zwracamy uwagę, że każdy przypadek chorobowy wymaga bezwzględnie konsultacji z prowadzącym lekarzem weterynarii. Przekazane tutaj informacje oddają jedynie powierzchownie aktualny stan wiedzy na temat Sebaceous adenitis.

(materiał zamieszczony za zgodą Fundacja dla Zwierząt „Akity w Potrzebie" & Darius Pollok)

Kontakt do nas

Jeśli potrzebujesz skontaktować się z nami, możesz wysłać nam wiadomość za pośrednictwem naszego Facebook'a
Posiadamy również maila: [email protected]

Za naszym pośrednictwem możesz się również skontaktować z właścicielami psów, którzy zamieścili na tej stronie historie swoich psów chorych na SA i VKH. Jeśli chcesz się podzielić swoimi doświadczeniami również prosimy o napisanie do nas wiadomości.