Sebaceous adenitis / SA - terapia u Akit

Leczenie SA czyli jak skutecznie walczyć z chorobą

Jako, że jest to choroba o podłożu genetycznym, nie można jej wyleczyć. Można natomiast za pomocą terapii skutecznie walczyć z jej objawami, które to powodują zły stan i samopoczucie psa. Terapie są objawowe, czyli łagodzące skutki choroby.

Swoją względną skuteczność potwierdziły dotychczas dwie terapie:

  1. Terapia konwencjonalna, za pomocą np. sterydów oraz antybiotyków
  2. Terapia nacierania olejem z dziurawca.

Konwencjonalną metodę stosuje większość lekarzy weterynarii. Odpowiada ona typowemu leczeniu chorób skórnych u psów. Dlatego nie będziemy tutaj jej omawiać i próbować wkraczać na teren fachowców, którzy z pewnością mogą udzielić cennych porad oraz przeprowadzić prawidłową medykację. Terapia konwencjonalna jest zalecana kiedy w przebiegu choroby dochodzi do zapaleń skóry, zakażeń bakteryjnych i ran.

olejowanieTerapia poprzez nacieranie olejem

Terapia nacierania olejem

NOWA METODA OLEJOWANIA !! TERAPIA EMULSJĄ OLEJOWĄ ===> Czytaj TUTAJ

Terapia (tradycyjna) nacierania olejem Sebadenitis bez większych zapaleń skóry:

  • Psa należy kompletnie natrzeć olejem z dziurawca, w zależności od ilości sierści około 200 ml. Uwaga! Olej nie może dostać się do uszu i oczu psa!! Olej winien zostać wmasowany w sierść psa, następnie przez ok. dwie godziny winien wsiąkać. Aby uniknąć, zlizywania oleju przez psa, należy się nim zająć lub po prostu iść z nim na spacer. Następnie należy psa wykąpać w szamponie natłuszczającym. Przy suszeniu psa nie wycierać go aż do skóry, ten olej winien zostać wytarty wyłącznie z sierści. 
  • Następnie  spłukać płukanką natłuszczająca np. Humilac (od lekarza weterynarii, osiem nasadek na 1,5 litra wody). Nie wycierać do sucha ani nie używać suszarki. 
  • Po 10 do 14 dniach powtórzyć ponownie terapię czystym olejkiem dziecinnym.
  • Następnie należy przeprowadzić sześć terapii zawsze w odstępie 14-tu dni. Następnie przeprowadzać terapię co trzy tygodnie. Po 4-5 terapiach zwiększyć odstęp do czterech tygodni. Jeśli okaże się, że skóra przy czterotygodniowych terapiach jest zbyt sucha, powtarzać olejenie co trzy tygodnie. 
  • Od początku terapii należy psu podawać  250 mg witaminy E, jedną kapsułkę raz dziennie, po 6 miesiącach dwa razy w tygodniu.

Terapia nacierania olejem Sebadenitis przy zapaleniu skóry:

  • Większe stwardnienia skóry natrzeć maścią z nagietka dostępną w aptece. Po kilku godzinach stwardnienia te są rozmiękczone. Delikatnie wyczesać stwardnienia z sierści gęstym grzebieniem przeciw pchłom. Zapalone miejsca wielokrotnie smarować tą maścią.
  • Następnie sposób postępowania jak przy Sebadenitis bez większych zapaleń skóry.

Istotne:

  • Terapia olejowa musi być przeprowadzana przez całe życie psa.
  • Olej z dziurawca zwiększa niezwykle wrażliwość skóry na słońce. Psy, które zostały poddane niniejszej terapii, nie mogą mieć wprost po niej bezpośredniego kontaktu ze słońcem. W przeciwnym razie istnieje niebezpieczeństwo popażenia skóry.

Olej z dziurawca

Podstawą terapii psa z Sebadenitis winno być systematyczne stosowanie oleju z dziurawca, w przypadku ostrych nawrotów choroby wspierane medycyną konwencjonalną. Olej z dziurawca można sporządzić samodzielnie przygotowując niezbędne jego zapasy na cały rok LINK TUTAJ

olej z dziurawca

Należy tutaj wspomnieć o niezwykle istotnym ograniczeniu w stosowaniu tej terapii. Pies, który został świeżo natarty olejem nie może pod żadnym pozorem zostać poddany działaniu promieni słonecznych ponieważ olej z dziurawca bardzo zwiększa wrażliwość skóry na słońce. Grozi to poparzeniem skóry! Dopiero kąpiel w szamponie oraz wytarcie do sucha minimalizuje ryzyko poparzeń.

Niezbędna konsultacja z lekarzem weterynarii

Zwracamy uwagę, że każdy przypadek chorobowy wymaga bezwzględnie konsultacji z prowadzącym lekarzem weterynarii. Przekazane tutaj informacje oddają jedynie powierzchownie aktualny stan wiedzy na temat Sebaceous adenitis.

(materiał zamieszczony za zgodą Fundacja dla Zwierząt „Akity w Potrzebie" & Darius Pollok)

Kontakt do nas

Jeśli potrzebujesz skontaktować się z nami, możesz wysłać nam wiadomość za pośrednictwem naszego Facebook'a
Posiadamy również maila: akita.sa.vkh@protonmail.com

Za naszym pośrednictwem możesz się również skontaktować z właścicielami psów, którzy zamieścili na tej stronie historie swoich psów chorych na SA i VKH. Jeśli chcesz się podzielić swoimi doświadczeniami również prosimy o napisanie do nas wiadomości.