Otwarte bazy chorób akit

O otwartych bazach danych o zdrowiu rasy

Amerykański genetyk Dr George A. Padgett w swojej ostatniej książce "Kontrolowanie chorób genetycznych u psów" (Control of Canine Genetic Diseases) twierdził z pełną stanowczością, że "potrzeba przestać szeptać o chorobach i plotkować o wadach, i zamiast tego stworzyć solidny program, który pozwoli nam na rzetelną selekcję w hodowli psów rasowych aby unikać poważnych defektów zdrowotnych".

Dr Padgett - DVM (Doctor of Veterinary Medicine) oraz profesor patologii w Michigan State University, naukowiec i wykładowca w temacie chorób genetycznych u psów - już 20 lat temu propagował potrzebę tworzenia otwartych baz danych z informacją o chorych i zdrowych osobnikach, jako zasadniczy krok w dążeniu do poprawy zdrowotności rasy. Dr Padgett był jednym z założycieli Genetic Disease Center, które to centrum jest rodzajem archiwum.

W rzeczywistości bardzo niewiele linii hodowlanych nie ma problemów, a kiedy schorzenie ma podłoże genetyczne lub nie potrafimy określić modelu dziedziczenia, jedynym wyjściem jest ujawnianie informacji.

Dr Padgett podkreśla w swej książce: "Jeśli chcemy mieć jakikolwiek wpływ na kontrolowanie chorób genetycznych u psów, musimy zrozumieć, że etyczne podejście jest oparte na jasności, otwartości i uczciwości.” Pierwszym źródłem informacji dla hodowcy, z którego może dowiedzieć się z jakimi problemami będzie miał do czynienia, jest baza danych na temat zdrowia rasy. W oparciu o takie dane można analizować rodowody i drogi dziedziczenia się schorzeń. Aby było to możliwe potrzeba współpracy wszystkich miłośników danej rasy."

Potrzeba całkowicie uczciwych i otwartych hodowców i właścicieli, ludzi skłonnych przyznać, iż utracili psa z powodu choroby genetycznej i opublikować szczegóły dla dobra rasy w dalszej przyszłości. Powinno być zaakcentowane i zaakceptowane przez wszystkich, że problem ten jest faktem biologicznym i nie uwłacza im ani ich inwentarzowi. Hodowcy publikujący tego rodzaju informacje są znacznie bardziej moralni i etyczni niż ci, którzy ukrywają prawdę po to, by sprzedać szczenięta lub dokonywać kryć.

Dr Padget

Mapa polecanych hodowców akit japońskich

Poniżej prezentujemy hodowle gdzie według naszej wiedzy można nabyć zdrowe psy i gdzie hodowcy przywiązują wagę do eliminowania niewłaściwych lini,
oraz w wypadku zaistnienia jakichkolwiek problemów współpracują w pełnym zakresie z nabywcami psów .